Gitara Wiki
Advertisement

Fender (Fender Musical Instrument Corporation, początkowo Fender Electric Instrument Manufacturing Company) – firma produkująca gitary elektryczne, basowe, akustyczne, wzmacniacze, struny oraz akcesoria muzyczne. Założona w 1946 roku, jako pierwsza wprowadziła do masowej produkcji gitarę elektryczną z litym korpusem oraz elektryczną gitarę basową.


Historia[]

Leo Fender, założyciel firmy Fender, budował swoje pierwsze gitary już w latach czterdziestych dwudziestego wieku w swoim warsztacie, w którym naprawiał radia. Wówczas też stworzył on swój pierwszy wzmacniacz. W 1949 roku na rynek trafiła jego gitara bez pudła rezonansowego, o nazwie Esquire. W 1951 zbudował gitarę Broadcaster, która z czasem ewoluowała w Telecastera. Posiada ona dwa przetworniki oraz trójpozycyjny przełącznik wybierający przetwornik lub ich kombinacje i potencjometry siły głosu i barwy tonu. Dzięki tej gitarze, produkowanej w niemal niezmienionej formie po dziś dzień, firma Fender zyskała światową sławę. Również w 1951 Fender wypuścił elektryczną gitarę basową Precision Bass, a 1954 gitarę elektryczną Stratocaster.

W 1965 roku, w związku z pogarszającym się stanem swojego zdrowia, Leo Fender sprzedał swoje udziały potentatowi amerykańskiego rynku medialnego, firmie CBS. W 1981 roku CBS uznał, że Fenderowi potrzebna jest restrukturyzacja. Wówczas jej prezesem mianowany został William Schultz, który dalszy rozwój firmy postrzegał w zwiększeniu jakości produktów i badaniach nad nowymi instrumentami. W 1985 roku CBS postanowił sprzedać wszystkie firmy, niezwiązane bezpośrednio z mediami. Sytuację tę wykorzystał Schultz, który, wraz ze wspólnikami, odkupił Fender od CBS. Firma musiała być stworzona niemalże od nowa. Jedyne co posiadał nowy zarząd, to marka i patenty na instrumenty. Brak było m.in. zaplecza produkcyjnego. W tej sytuacji Fender zlecała produkcję swoich gitar firmom zagranicznym. Z czasem otworzyła nową fabrykę w mieście Corona w Kalifornii, a niedługo potem drugą w Ensenadzie w Meksyku.

Zakup firmy Sunn, producenta wzmacniaczy, był kolejnym znaczący krokiem w rozwoju, gdyż oznaczał nie tylko powrót do korzeni, ale dawał także dostęp do zaplecza produkcyjnego w Lake Oswego, w stanie Oregon. Wtedy też, inspirując się tradycją Sunna, Fender rozpoczął produkcję tzw. modeli sygnowanych, tworzonych wg specyfikacji najlepszych muzyków. Ich produkcję skoncentrowano w tzw. Custom Shop w fabryce w Coronie, centralę zaś przeniesiono do Scottsdale w Arizonie.

Kolejnym krokiem była ekspansja za granicę, poprzez otwieranie licznych przedstawicielstw na całym świecie. Dostrzegając nisze na rynku gitar akustycznych, Fender rozpoczął ich produkcję, współpracując z fabrykami w Japonii, Chinach i Korei, oraz wykupił prawa do wyłącznej dystrybucji na terenie Ameryki Północnej gitar meksykańskiej firmy Rodriguez. W 1995 Fender wykupił znajdująca się w tarapatach finansowych firmę Guild, produkująca gitary elektryczne i akustyczne, a wraz z nią m.in. fabrykę w Westerley, na Rhode Island.

W 1998 podjęto decyzję przywrócenia marki wzmacniaczy Sunn, którą zlikwidowano na rzecz marki wzmacniaczy Fender jeszcze w latach osiemdziesiątych. Nową linię produktów stworzono na podstawie oryginalnych planów wzmacniaczy Sunn. Guild z kolei zaczął montować w swoich gitarach przetworniki nowo nabytej firmy DeArmond, tworząc w ten sposób nową linię gitar. W 1998 rozbudowano znacznie fabrykę w Corona,a niedługo potem w Esenadzie.

Gitary i inne produkty firmy[]

Gitary elektryczne[]

 • Stratocaster - produkowany od 1954
 • Telecaster - produkowany od 1950
 • Mustang - produkowany od 1964
 • Jag-Stang - produkowany od 1993
 • Showmaster - produkowany od 1980
 • Jaguar - produkowany od 1962 do 1975
 • Jazzmaster - produkowany od 1958 do 1982
 • Esquire - produkowany od 1950 do 1970
 • Duosonic - produkowany od 1956 do 1982
 • Cyclone - produkowany od 1997 do 2007
 • Tornado- obecnie nieprodukowany
 • Fender Stratocaster VG- wprowadzony w 2007 roku, powstał przy współpracy z firmą Roland ma 4 przystawki (3 single coil i 1 cyfrową przystawkę firmy Roland)

Gitary basowe[]

 • Precision Bass
 • Jazz Bass
 • Mustang Bass
 • Jaguar Bass
Advertisement